Tillsammans med flera andra Sacoförbund träffar förbundsordförande Chaim Zlotnik från Sveriges Tandläkarförbund utbildningsminister Anna Ekström.
I dag var utbildningsminister Anna Ekström inbjuden till ett möte med representanter från Sacoförbund som verkar inom hälso- och sjukvårdsområdet. Vår förbundsordförande Chaim Zlotnik tog tillfället i akt att prata om utmaningarna med kompetensförsörjningen på de odontologiska lärosätena: ”Det är inte bara under utbildningen som kompetensförsörjningen av disputerade specialister är avgörande, även som nyexaminerad tandläkare måste du få tillgång till bra handledare och specialister”.
Chaim konstaterar att det var ett bra samtal där han också fick möjlighet att säga att det måste bli naturligt och självklart med kontinuerlig fortbildning under yrkeslivet. ”Utvecklingen går snabbt och det måste bli självklart att hålla sig uppdaterad via fortbildning med hög kvalitet”.
På TEV:s årsmöte i november 2025 beslutade medlemmarna att TEV ska vara en tydlig röst i debatten för tandläkare som driver egen verksamhet. På samma möte valdes Emma Johdet Wettergren in i styrelsen som ny ledamot. Det nya året inleddes därför med att bjuda in lokala beslutsfattare för att diskutera vilka behov som finns för att skapa en långsiktigt hållbar svensk tandvård.
Vad händer när tandvård saknas, spelar priset då någon roll? I dagens publicerade debattartikel i NSD diskuterar vi tillgänglighet, kompetens och framtidens tandvård, och varför både privat och offentlig tandvård behövs för att säkra god och jämlik vård i hela Sverige.
Studenter runt om i Sverige kämpar för att få ekonomin att gå ihop. Därför har Studerandeföreningen tillsammans med 12 andra studentorganisationer gått samman för att sätta press på regeringen.