Diana eftersträvar perfektion
FÖRELÄSARPORTRÄTT | Att föreläsa, oavsett om det är för allmäntandläkare eller för andra specialisttandläkare, är ett sätt för ortodontisten Diana Girdo att höja sin egen kliniska nivå.
Specialisttandläkaren Diana Girdo är medlem av en exklusiv klubb, Angle Society of Europe.
– Det är ett nätverk för de bästa ortodontisterna i Europa. Totalt är vi åtta svenskar som är medlemmar, säger hon.
För att få bli medlem i Angle Society of Europe måste man först få en inbjudan av någon som redan är medlem. Sedan är man aspirant i sju år innan man själv kan bli fullvärdig medlem. Under aspiranttiden måste man presentera fall och hålla föreläsningar under nätverkets årliga möte.
– Ens prestation bedöms av en kommitté. Om man inte håller måttet åker man ut och får ingen inbjudan till nästa års möte, säger Diana.
Hon är glad och stolt över att efter sju års kämpande ha lyckats bli fullvärdig medlem under 2025 och menar att medlemskapet har höjt hennes kliniska nivå.
– Det är jättetufft att försöka bli medlem, det krävs en nästan omöjlig perfektion. Jag har varit nära att ge upp många gånger men det är samtidigt väldigt lärorikt. Det får en att börja tänka på ett annat sätt, att verkligen eftersträva perfektion i arbetet, säger Diana.
Höll på att bli käkkirurg
Att ortodonti var den rätta specialiseringen för henne insåg hon direkt när hon väl fick chansen att prova. Men vägen dit var krokig. Hon arbetade under flera år halvtid på käkkirurgen på Tandvårdshögskolan i Malmö och funderade på att söka en ST inom det området, men tvekade trots att hon trivdes.
– Det var något som gnagde. Jag visste inte om käkkirurgi var vad jag ville göra på heltid resten av mitt yrkesliv så jag gick till Lars Bondemark, då professor i ortodonti vid Malmö universitet, och frågade om jag fick prova att jobba med honom en dag i veckan, säger Diana.
Det visade sig vara ett lyckokast.
– Jag fattade direkt att det var ortodonti som jag skulle hålla på med. Jag kan inte riktigt beskriva vad det var men det var något med den estetiska biten som passade mig, säger Diana.
Så i stället för en specialisering inom käkkirurgi blev hon ortodontist. Ett val hon aldrig har ångrat. Efter en ST vid Länssjukhuset i Kalmar och några år som anställd specialisttandläkare är hon nu delägare i privatkliniken Ortodontispecialisterna i Malmö.
– Tre dagar i veckan har jag patienter och två dagar i veckan ägnar jag åt administration och föreläsningar, säger hon.
En av de andra två delägarna i kliniken är docent Thor Henrikson.
– Jag har träffat många människor som har betytt mycket för mig under min karriär, och som jag har lärt mig mycket av, men Thor Henrikson och Lars Bondemark är de som jag ser som mina mentorer i dag, säger Diana.
Stor erfarenhet av aligners
Thor Henrikson är den som har uppmuntrat henne att ägna en del av sin tid åt att föreläsa.
– Mellan 75 och 80 procent av patienterna på vår klinik behandlas i dag helt eller delvis med aligners så vi har stor erfarenhet att dela med oss av. Jag har fått lära mig av Thor att alltid ta foton på intressanta fall så att jag kan visa dem under mina föreläsningar och förklara hur jag har gjort, säger hon och tillägger:
– Precis som medlemskapet i Angle Society of Europe får det mig att höja min kliniska nivå och jobba mot perfektion.
Det Diana Girdo främst hoppas lära ut under sina föreläsningar är vad man som allmäntandläkare kan göra när det kommer till tandreglering, vilka faror som finns och vilka fall man bör remittera vidare till en specialist.
– Att flytta tänder är inget som man lär sig under grundutbildningen till tandläkare och att enbart förlita sig på dataprogrammen går inte. Man måste själv vidareutbilda sig så man vet vad som ska göras, säger hon.
Text: Johanna Ulrika Orre

KURSTIPS: Aligner och retention – vad du som allmäntandläkare behöver veta och lite till